Urząd Zamówień Publicznych opublikował od dawna oczekiwane stanowisko, w którym dopuścił do składania przez wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego skanu oferty opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym. UZP wskazał, że „ofertę, stanowiącą oświadczenie woli wykonawcy, należy uznać za dokument elektroniczny/ ofertę złożoną w postaci elektronicznej niezależnie od tego, czy jej postać elektroniczna powstała wyłącznie przy użyciu programu komputerowego, czy też na skutek przekształcenia postaci papierowej do postaci elektronicznej, jeżeli tylko dokument elektroniczny zostanie opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym a oferta przekazana zamawiającemu w sposób umożliwiający zapoznanie się z jej treścią" (art. 61 § 2 kc).
Autorem tekstu jest dr Magdalena Łuczak-Golenia.
Projektowane zmiany PZP bez wątpienia znacząco wpłyną na rynek zamówień publicznych. Żeby poznać ich ostateczny kształt, musimy jednak uzbroić się w cierpliwość. Sztandarowym hasłem nowego prawa zamówień publicznych jest zwiększenie efektywności udzielanych zamówień oraz zachęcenie przedsiębiorców z sektora MŚP do udziału w przetargach. W projekcie pojawia się nowość – katalog klauzul abuzywnych. Czy wpisanie wprost do aktu normatywnego katalogu niedozwolonych postanowień umownych realnie wpłynie na bardziej symetryczne kształtowanie obowiązków umownych stron?
Autorką wpisu jest Adriana Gostępska
To jest mój ostatni wpis na blogu EuroZamówienia. Wpis, którym chciałbym pożegnać się z czytelnikami.
To była długa przygoda… Pierwszy wpis na blogu powstał w maju 2011 roku. Od tego czasu na blogu zostało opublikowanych 180 artykułów napisanych przez dziesięciu autorów, z tego ponad 70 wpisów jest mojego autorstwa. Czas na mój ostatni wpis – od 1 stycznia 2019 roku zostawiam blog w rękach moich następców.
Od 18 kwietnia 2018 r. wykonawcy są zobowiązani składać Jednolity Europejski Dokument Zamówieniowy (JEDZ) w formie elektronicznej, o ile: postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zostało wszczęte 18 kwietnia br. lub później oraz wartość tego zamówienia przekracza progi unijne. Do tej pory dokument ten był składany w formie pisemnej. Każda zmiana wymaga zmiany nawyków i rodzi ryzyko popełnienia błędów. Jednak w tym przypadku nie wydaje się, aby zmiana była trudna do wdrożenia w praktyce. Elektronizacja zamówień publicznych ma uprościć postępowanie i poprawić dostęp do zamówień dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uproszczenie nie może zatem polegać na komplikowaniu.
Dnia 18 października 2018 r. około 35 tysięcy zamawiających i 2 milionów wykonawców przekona się, co oznacza elektronizacja zamówień publicznych. Od tego bowiem momentu wszystkie oferty będą musiały być składane elektronicznie. Już teraz nowe rozporządzenie określa szczegółowe wymagania techniczne i organizacyjne dotyczące składania i odbierania przyszłych dokumentów elektronicznych. Urząd Zamówień Publicznych i Ministerstwo Cyfryzacji próbują zdążyć z utworzeniem Platformy e-Zamówienia, która ma wesprzeć zamawiających w procesie elektronizacji.
Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę.
Omawiamy wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i ich wpływ na wykładnię prawa zamówień publicznych w Polsce. Śledzimy i komentujemy proces legislacyjny w Unii Europejskiej. Odnosimy się do aktualnych zagadnień polskiego orzecznictwa.
Zamieszczamy tu linki do artykułów prasowych poświęconych prawu zamówień publicznych - tych wyłącznie naszego autorstwa, jak i takich, w których komentujemy rzeczywistość prawną wraz z innymi ekspertami. Zobacz »