artykuły prasowe
2015-07-20

Zapraszam do lektury mojego artykułu zatytułowanego „Zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego", który ukazał się w lipcowo-sierpniowym wydaniu czasopisma "Zamawiający".

Autorką wpisu jest dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska

2014-12-18

Zachęcam do lektury krótkiego komentarza na temat różnic w prawie zamówień publicznych między Polską a Wielką Brytanią, który ukazał się 17 grudnia 2014 r. w serwisie Why Emerging Europe

Autorem tego wpisu jest Tomasz Zalewski

2014-02-18

Polskie prawo zamówień publicznych stanowi w większości implementację zamówieniowych dyrektyw unijnych, natomiast procesy udzielania zamówień publicznych przez krajowych zamawiających są poddane zasadom prawa unijnego. Wynikiem implementacji dyrektywy 2004/18 są m.in. postanowienia dotyczące podmiotów obowiązanych do stosowania przepisów zamówieniowych –zamawiających. Wskazówki interpretacji podmiotu prawa publicznego wyznacza orzecznictwo TS UE. Zachęcam do lektury mojego artykułu ten temat, który ukazał się w ostatnim miesięczniku "Przetargi Publiczne".

Autorką wpisu jest dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska

2013-11-19

Coraz częściej zamawiający mają do czynienia z wykonawcami, którzy będąc na różne sposoby powiązani - kapitałowo, osobowo, finansowo, składają oferty w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. W praktyce, badanie tych powiązań, a także decyzja o ewentualnym wykluczeniu podmiotów należących do grupy kapitałowej nadal sprawia zamawiającym sporo problemów, mimo że samo uzasadnienie wprowadzenie tej przesłanki - zapobieganie naruszeniom konkurencyjności, tzw. zmowom przetargowym, jest jak najbardziej słuszne. Zachęcam do lektury mojego artykułu na ten temat, który ukazał się w ostatnim miesięczniku "Zamawiający. Zamówienia publiczne w praktyce".

Autorką wpisu jest dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska

2013-10-09

Każdy przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego ma prawo kwestionować działania lub zaniechania zamawiającego. Coraz częściej spotyka się sytuacje, w których wykonawca – zwycięzca" składa odwołanie i wskazuje na błędy w ofertach niżej sklasyfikowanych. Zazwyczaj, jest to uzasadniane zasadą koncentracji środków ochrony prawnej, zgodnie z którą nie powinno się czekać z kwestionowaniem działań zamawiającego, mimo że wynik na tym etapie jest dla danego wykonawcy korzystny. Zachęcam do lektury artykułu dotyczącego tematyki odwołań, który napisałam wspólnie z Witoldem Sławińskim, a który ukazał się 9 października 2013 r. na łamach Rzeczpospolitej. W tekście przywołaliśmy kwestie proceduralne, wybrane przykłady z orzecznictwa, a także samą procedurę składania odwołań.

Autorką wpisu jest dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska

2013-04-24

Na łamach tego bloga piszemy zazwyczaj w sposób zakładający co najmniej podstawowy poziom wiedzy czytelników na temat prawa zamówień publicznych. Ciekawym doświadczeniem okazuje się pisanie o zamówieniach publicznych dla czytelnika, który o zamówieniach publicznych nie wie nic, albo wie niewiele. Podjęliśmy ostatnio taką próbę na łamach kwietniowego numeru magazynu Proseed (na marginesie, obecnie jeden z ciekawszych magazynów dla przedsiębiorców, zwłaszcza  - ale nie tylko - zainteresowanych nowymi technologiami). W ramach naszego artykułu staraliśmy się pokazać rzetelnie korzyści wynikające z uczestniczenia w zamówieniach publicznych, a jednocześnie problematykę tę przedstawić realnie, nie upiększając rzeczywistości. O tym, jak jest naprawdę i tak każdy musi przekonać się na własnej skórze. Co ciekawe, przy pisaniu o zamówieniach publicznych w popularny sposób dużym problemem jest język. W prawie zamówień publicznych pełno jest terminów, które dla precyzji muszą być użyte w pełnej formie, jednak wówczas nadają one tekstowi bardzo formalny charakter. Chciałoby się powiedzieć w popularny i zrozumiały sposób "przetarg" dla określenia procedur zamówieniowych, a tymczasem… przecież nie ma w pzp takiego trybu. Chciałoby się powiedzieć "oferta", ale przecież wtedy pomijamy wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w trybach dwuetapowych. Niemniej, w interesie całego „sektora zamówieniowego” jest popularyzacja tych zagadnień, zatem zachęcamy do lektury tego "popularnonaukowego" artykułu i podzielenia się swoimi przemyśleniami.

Autorami wpisu są Tomasz Zalewski i dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska

2013-03-11

Krajowe prawo zamówień publicznych nie może prawidłowo funkcjonować bez swoich unijnych korzeni. Wszelkie próby rozdzielania czy też przeciwstawiania sobie krajowych i unijnych zasad są skazane na niepowodzenie.

Prawo unijne (prawo traktatowe, dyrektywy, rozporządzenia, decyzje) jest integralną częścią systemów prawnych państw członkowskich. Akces do Unii Europejskiej powoduje, że jej system prawny staje się systemem własnym przystępującego państwa. Z kolei krajowy porządek prawny staje się polem działania wielu podmiotów w zakresie tworzenia i stosowania prawa, jego wykładni oraz kształtowania praktyki obrotu przez rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Te i inne unijne kwestie poruszam w artykule, który ukazał się w marcowym numerze Przetargów Publicznych. Serdecznie polecam.

Autorką tekstu jest dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska

2013-03-06

Zakup produktów leczniczych i wyrobów medycznych należy do stałych wydatków zamawiających prowadzących działalność leczniczą. Ograniczenia finansowe jednostek sektora ochrony zdrowia oraz wymóg należytego gospodarowania środkami publicznymi skłaniają te podmioty do racjonalizacji działań w zakresie zamówień publicznych poprzez wybór oferty, która będzie nie tylko korzystna ekonomicznie, ale także dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Wymaga to od zamawiających nie tylko wnikliwego porównania złożonych ofert, ale przede wszystkim uprzedniego uzyskania od potencjalnych wykonawców wiedzy na temat oferowanych przez nich rozwiązań. Wykonawcy z kolei nie mają pełnej swobody w przekazywaniu informacji dotyczących swoich produktów.

Przydatna w tym zakresie może być więc instytucja dialogu technicznego, przyjęta w ramach nowelizacji Pzp, która weszła w życie 20 lutego 2013.

Zapraszam do lektury artykułu autorstwa Marty Gadomskiej – Gołąb oraz mojego dotyczącego praktycznych aspektów związanych z dialogiem technicznym w branży medycznej. Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej z dnia 6 marca 2013 r.

Autorkami tekstu są: Marta Gadomska-Gołab i dr Aleksandra Kunkiel-Kryńska

2012-12-24

Autorem tego artykułu jest Witold Sławiński.

Środowiska branżowe z ulgą przyjęły rezygnację z procedury wpisywania na listę Prezesa UZP na podstawie informacji od zamawiających. Czy zasadnie? Niestety, dotychczasowe problemy związane z instytucją „czarnej listy” pozostają.

Zapraszam do lektury mojego artykułu dotyczącego praktycznych aspektów związanych z funkcjonowaniem tzw. „czarnej listy” wykonawców. Artykuł ukazał się w grudniowym numerze miesięcznika Przetargi Publiczne.

Bądź na bieżąco

Możesz zaprenumerować ten blog. Wpisz adres e-mail, a powiadomienie o nowym wpisie dostaniesz na swoją skrzynkę. 


O serwisie

Omawiamy wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i ich wpływ na wykładnię prawa zamówień publicznych w Polsce. Śledzimy i komentujemy proces legislacyjny w Unii Europejskiej. Odnosimy się do aktualnych zagadnień polskiego orzecznictwa.

My w prasie

Zamieszczamy tu linki do artykułów prasowych poświęconych prawu zamówień publicznych - tych wyłącznie naszego autorstwa, jak i takich, w których komentujemy rzeczywistość prawną wraz z innymi ekspertami. Zobacz »

O autorach
Ostatnie komentarze
Archiwum
Tagi
dyrektywy (50)implementacja (44)nowelizacja (41)Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (33)zamówienia publiczne (33)
orzecznictwo TS (32)dyrektywa obronna (30)dyrektywa klasyczna (27)2004/18/EC (20)wykluczenie wykonawców (19)polityka unijna (18)harmonizacja (18)varia (18)KIO (18)dialog techniczny (16)pytanie prejudycjalne (14)wykluczenie (12)artykuły prasowe (11)wykonawca zagraniczny (10)Akademia EuroZamówień (10)UZP (10)istotna zmiana umowy (10)zmiana umowy (10)konferencje (9)zamówienia publiczne w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa (9)podwykonawca (8)konsorcjum (8)JEDZ (8)informacja (7)offset (7)zmowy przetargowe (7)zasada proporcjonalności (7)Prezes UZP (6)SIWZ (6)partnerstwo innowacyjne (6)prawo antymonopolowe (6)wykonawcy (5)Znalezione Polubione (4)prawo autorskie (4)dialog konkurencyjny (4)innowacje (4)dyrektywy zamówieniowe 2014 (4)nieuczciwa konkurencja (4)Komisja Europejska (4)podwykonawstwo (4)polonizacja (4)odwołanie (4)odpowiedzialność karna (4)dyrektywy zamówieniowe (4)Chambers and Partners (4)Procurement Explorer (4)elektronizacja zamówień publicznych (4)usługi prawne (3)korupcja (3)zamówienia innowacyjne (3)utwór (3)korzystanie z potencjału osób trzecich (3)dokumenty (3)kary umowne (3)zmiana wykonawcy (3)czarna lista (3)pzp (3)podział zamówienia na części (3)kryteria oceny ofert (3)tajemnica przedsiębiorstwa (3)umowy ramowe (3)wyrok KIO (2)umowy deweloperskie (2)Open-book (2)unijny rynek zamówień publicznych (2)wpis od skargi (2)aplikacja mobilna (2)potencjał ekonomiczny (2)przetarg ograniczony (2)Platforma e-Zamówienia (2)UOKiK (2)zamawiający (2)odszkodowanie (2)prawo restrukturyzacyjne (2)roboty budowlane (2)EPMS (2)odrzucenie oferty (2)zamówienia informatyczne (2)wybór najkorzystniejszej oferty (2)Sąd Najwyższy (2)dane osobowe (2)baza danych (1)gość bloga (1)innowacyjne zamówienia publiczne (1)blog (1)MyNetwork (1)roszczenie (1)skarga (1)ICT (1)cloud computing (1)umowy wzajemne (1)przejęcie długu (1)Unia Europejska (1)ryzyka kontraktowe (1)pliki elektroniczne (1)ochrona danych osobowych (1)konflikt interesów (1)korekty finansowe (1)uciążliwe warunki umowy (1)metatagi (1)2014/24/UE (1)opis przedmiotu zamówienia (1)skan oferty (1)Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (1)sytuacja ekonomiczna (1)zasada anonimowości (1)regulamin dialogu (1)Zamówienia in-house (1)transformacja cyfrowa (1)naruszenie dóbr osobistych (1)POIŚ (1)anonimowość (1)zamówienie na usługi prawne (1)potencjał osób trzecich (1)konkurs (1)screening (1)start-up (1)doświadczenie (1)eafip (1)rozmowa (1)kontrahent (1)podatki w zamówieniach publicznych (1)rynek brytyjski (1)połączenia (1)zgoda na przetwarzanie danych osobowych (1)dobre praktyki (1)praca konkursowa (1)tryby udzielania zamówień publicznych (1)wydatki niekwalifikowalne (1)metadane (1)umowa z wykonawcą (1)klauzule niedozwolone (1)SPV (1)dotacje unijne (1)zamówienia podprogowe (1)negocjacje z ogłoszeniem (1)anonimowość w konkursie (1)Jednolity Europejski Dokument Zamówienia (1)przetarg na usługi prawne (1)RPO (1)e-discovery (1)kryteria selekcji (1)test statystycznej jednorazowości (1)
więcej...
Poznaj inne nasze serwisy

Blog W ramach regulacji
Blog IPwSieci.pl
Blog kodeksWpracy.pl
Blog PrzepisNaEnergetyke.pl

Ta strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz dla prawidłowego funkcjonowania strony. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo poprzez ustawienia przeglądarki lub wyrażenie zgody poniżej. Możliwe jest także wyłączenie cookies poprzez ustawienia przeglądarki, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej w naszej polityce prywatności.



Akceptuję